Westport GAA

Ladies Football

Under 12 Grading Leagues,

Rd 1 Wednesday March 31st
Westport A (06-07) v Westport B (02-04)

,

Rd 2 Wednesday April 7th
Westport B (01-01) v Castlebar (08-05)
Burrishoole (01-01) v Westport A (06-09)

,

Rd 3 Friday April 9th
Westport A (05-11) v Breaffy (01-01)
Westport B (01-00) v Louisburg (06-10)

,

Rd 4 Wednesday April 14th
Burrishoole (10-11) v Westport B (00-00)
Louisburg (02-04) V Westport A (05-09)

,

Rd 5 Friday April 23rd
Castlebar (01-05) v Westport A (04-11)
Westport B (01-02) v Breaffy (04-06)

,

P W D L Pts
Westport A 5 5 0 0 15
Burrishoole 5 4 0 1 12
Castlebar 5 3 0 2 9
Louisburgh 5 2 0 3 6
Breaffy 5 1 0 4 3
Westport B 5 0 0 5 0

,

To encourage and nurture our young players, we have introduced a new Under 12 League format this year, which will lead to all teams reaching a “Finals Day”. The Cup and Shield Finals days will ensure that all clubs have their big day. Finals Day games will be played in a knockout blitz format & cross pitch. All games throughout competition are 25 minutes a half.

U-12 League Division 1
Rd 1 Wednesday May 5th
Moy Davitts (01-07) v Westport A (02-03)

Rd 2 Monday May 10th
Westport A v Knockmore

Rd 3 Monday May 17th
Kiltimagh v Westport A

Rd 4 Monday May 24th
Westport A v St Marys

Rd 5 Friday May 28th
Burrishoole v Westport A

Rd 6 Friday June 4th
Westport A v Crossmolina

Rd 7 Wednesday June 9th
Westport A v Claremorris

Semi Finals & Finals Day (Games to be played cross pitch): Saturday June 19th
11am: Division 1 Shield Semi Finals: 5th v 8th & 6th v 7th.
12 Noon: Division 1 Cup Semi Finals: 1st v 4th & 2nd v 3rd.
1pm: Division 1 Shield Final & Shield 3rd Place Play Off.
2pm: Division 1 Cup Final & Cup 3rd Place Play Off.

,

U-12 League Division 3
Rd 1 Wednesday May 5th
Westport B (01-02) v Hollymount (04-06)

Rd 2 Monday May 10th
Breaffy v Westport B

Rd 3 Monday May 17th
Westport B v Kilmovee

,

Rd 4 Monday May 24th
Hollymount v Westport B

Rd 5 Friday May 28th
Westport B v Breaffy

Rd 6 Wednesday June 9th
Kilmovee v Westport B

,

Semi Finals & Finals: Saturday June 19th
11am: Division 3 Semi Finals: 1st v 4th & 2nd v 3rd.
12.30: Division 3 3rd Place Play Off.
12.30: Division 3 Final.

,

Under 13 Divisional League

,

Rd 1 Sunday August 29th
Westport Bye

,

Rd 2 Sunday September 5th
Castlebar v Westport

,

Rd 3 Sunday September 12th
Westport v Breaffy

,

Rd 4 Sunday September 19th
Burrishoole v Westport

,

Rd 5 WE September 26th
Westport v Louisburg

,

A & B County Semi Finals: Saturday October 2nd.
A & B County Finals: Sunday October 3rd

,

U-14 League Division 1

,

Rd 1 Monday March 29th
St Marys (03-08) v Westport A (05-08)

,

Rd 2 Monday April 19th – Now to play Friday May 14th
Westport A v Moy Davitts (Match postponed, due Mayo Under 14 game)

,

Rd 3 Wednesday April 28th
Carnacon (05-07) v Westport A (07-09)

,

Rd 4 Wednesday May 12th
Westport A v Crossmolina

,

Rd 5 Wednesday May 19th
Westport A v Hollymount

,

Semi Final: Wednesday June 2nd: 2nd v 3rd.

,

Final: Wednesday June 16th: 1st v Semi Final Winner

,

U-14 League Division 3 (North)

,

Rd 1 Monday March 29th
Westport B (08-04) v Kiltane (06-01)

,

Rd 2 Monday April 19th
Achill v Westport B (Match postponed, due Mayo Under 14 game)

,

Rd 3 Wednesday April 28th
Westport B v Bonniconlon (Match cancelled, Westport receive points)

,

Rd 4 Wednesday May 12th
St Brigids v Westport B

,

Rd 5 Wednesday May 19th
Westport B v Cill Chomain

,

Quarter Finals: Wednesday June 2nd: 2nd in North v 3rd in South & 2nd in South v 3rd in North.

,

Semi Finals: Wednesday June 16th:
1st in North v 2nd in South or 3rd in North & 1st in South v 2nd in North or 3rd in South.

,

Final: Monday July 5th:

,

Under 14 A Championship
(First named team at home except for Finals)

,

Friday July 23rd: 1st Round
Knockmore v Westport A

,

Monday August 9th: Quarter Finals Knockmore or Westport A v St Marys

,

Monday August 23rd: Final

,

Under 14 B Championship
(First named team at home except for Finals)

,

Friday July 23rd: 1st Round
Kiltane v Westport B

,

Monday August 9th: Quarter Finals
Kiltane or Westport B v The Neale C

,

Monday August 16th: Semi Finals

,

Winner of A________________ v Winner of B________________

,

Winner of C________________ v Winner of D________________

,

Monday August 23rd: Final

,

 

,

U-16 League Division 1

,

Rd 1 Monday April 12th
Westport (04-14) v Kilmoremoy (03-04)

,

Rd 2 Wednesday April 21st
Hollymount (03-04) v Westport (05-11)

,

Rd 3 Monday April 26th
Westport (03-11) v Swinford (02-03)

,

Rd 4 Friday April 30th
Moy Davitts (06-11) V Westport (02-04)

,

Rd 5 Wednesday June 30th
St Marys v Westport

,

Semi Final: Wednesday 7th July: 2nd v 3rd.

,

Final: Monday 19th July: 1st v Semi Final Winner.

,

 

,

 

,

Under 16 A Championship
(First named team at home except for Finals)

,

Wednesday September 1st. 1st Round
Westport v St Marys

,

Wednesday September 8th. Semi Finals
Westport or St Marys v Carnacon or Knockmore

,

Wednesday September 22nd: Final

,

 

,

 

,

 

,

 

,

 

,

 

,

Minor Division 2

,

Rd 1 July 21st
Charlestown v Westport

,

Rd 2 July 28th
Westport v Hollymount

,

Rd 3 August 17th or August 18th
Westport v Cill Chomain

,

Rd 4 WE of October 3rd
Carnacon v Westport

,

Rd 5 WE of October 10th
Westport v Moy Davitts

,

Some Minor Fixtures may be affected by County games for which we do not yet have definite dates. If this happens the Fixtures Committee will then set alternative dates which will have to be adhered to.

,

P W D L Pts

,

Semi Final (WE of 17th October or WE of 25th October): 2nd v 3rd.
Final (WE of October 25th or WE of October 31st): 1st v winners of SF

,

 

,

Minor A Championship Fixtures
(First named team at home except for Finals)

,

Wednesday August 11th. Quarter Finals
Knockmore v Westport

,

Wednesday August 25th. Semi Finals
Knockmore or Westport v Castlebar or Swinford

,

Weekend of 18th September or 2nd October: Final (Subject to Adult Fixtures).
2010 Senior league Division 2

,

Rd 1 WE 21st March
Neale (00-05) v Westport (05-12)

,

Rd 2 WE 18th April
Westport (02-07) v Tourmakeady (02-15)

,

Rd 3 WE 25th April
Westport (02-08) v St Brigids (07-20)

,

Rd 4 WE June 26th
Claremorris v Westport

,

Rd 5 WE July 11th
Westport v Lahardane

,

Rd 6 WE 25th July
Westport v Neale

,

Rd 7 WE 31st July or 8th Aug
Tourmakeady v Westport

,

Rd 8 WE Aug 22nd or 29th Aug
St Brigids v Westport

,

Rd 9 WE 29th Aug or TBA.
Westport v Claremorris

,

Rd 10 Sept 25th
Lahardane v Westport

,

P W D L Pts

,

Final: October: 1st v 2nd.
Winners Promoted as Champions.
Bottom team Relegated.

,

 

,

 

,

Intermediate Championship (First named team at home except for Final)
Weekend of 15th or 22nd August Preliminary Round
1. _______________ v 2. _______________ (Extra Time if Necessary)
3. _______________ v 4. _______________ (Extra Time if Necessary)
Weekend of 5th September Final. (Extra Time if Necessary)
Knockmore, Cill Chomain, Westport & Hollymount.
Intermediate Champions play Sligo or Leitrim Champions in Connacht SF on October 9th Away.

,

 

,

 

,